Skip to content ↓
Claires Court

Claires Court Maidenhead

from Nursery to Sixth Form

Staff List

The Claires Court staff lists are displayed below under the relevant divisions.

Administrative Principal - Hugh Wilding BA FRSA
Academic Principal - James Wilding BSc FRSA

Nursery 

Head

Head of Nursery Mrs Sheena Wilding BA DPP

Administrative and Support Staff

Mr Antonio Castiglione - Maintenance Assistant
Mrs Melanie Knott - Administrative Assistant
Mrs Helen Phipps - School Secretary
Mrs Alison Sampson - Administrative Assistant
Mr Stewart Stevens - Site Manager

NURSERY LEADERS and Assistants

Mrs Tara Ainsley Fd NNEB ADCE
Mrs Veronica Challis CertEd-CTC 
Mrs Pauline Crawley DPP
Mrs Katie Duxbury Fd DipCS
Mrs Noelle Freeman NNEB
Miss Claire Green NNEB

 

Mrs Karen Irvine DPP PPA 
Mrs Amanda Lambourne-Smith DPP
Mrs Kerensa Lerski
Mrs Christine Pemberton DPW
Mrs Arunjit Samra NVQ L3
Mrs Sasha White AISTD 
Mrs Paula Williamson CACHE L2

Junior Boys 

Heads

Head Mr Justin Spanswick BSc PGCE NPQH

Deputy Head Mrs Judy Nott BSc PGCE

Deputy Head Operations Mr Eric Leuzinger BEd

Assistant Head SEND Mr Daniel Gillespie BSc QTS

Assistant Head Curriculum Mrs Samantha Henry BA QTS

Assistant Head Pastoral Mrs Linda Stay BA QTS

Administrative and Support Staff

Mr Steven Bushell - Site Manager
Mrs Kerry Duff - RN - School Nurse
Mrs Ruth Henley - School Secretary
Mrs Debra Parker - Administrative Assistant
Mr David Turner - Maintenance Assistant
Mrs Jane Webster RN - School Nurse
Mrs Susan Payne - Lead Data Officer

Teaching Staff

Mrs Tara Ainsley Fd NNEB ADCE - Teaching Assistant
Miss Stacey Bannister CertEd NVQ - Teaching Assistant
Mrs Joanna Baker - Reading Support Assistant
Mr Edward Barber FdA
Miss Sian Barrow BA PGCE QTS MA
Mrs Victoria Busuttil BSc CertSpLD - Learning Support Assistant 
Miss Poonam Bharj CertEd - Teaching Assistant
Mr Nicholas Butterfield BSc QTS
Mrs Amy Carter BA QTS
Mrs Linda Carter CertEd
Mrs Sarah Crowe BSc - Learning Support Assistant
Mrs Helen Davies BA - Librarian/Teaching Assistant
Mr Cameron Denton BSc PGCE
Mrs Emma Downey - Teaching Assistant
Miss Alexandra Flynn BSc QTS
Mr Martyn Goddard PGCE
Mrs Martina Griffiths - Teaching Assistant
Mr Owain Griffiths Apprentice
Mr George Grose - Sports Assistant
Mrs Chantal Hankin BSc QTS
Mr Jack Hill Sports Instructor
Mrs Linda Hine NVQ L3 - Teaching Assistant

 

Mr Richard Hogg BA PGCE
Mrs Joanna Holder NNEB - Montessori Dip
Mrs Jeanette Icke L2 Speech & Drama
Mrs Evelyn Lang BA DipEd
Miss Bethan Morris BA QTS
Mrs Helen Metherell TESOL DipSpLD
Miss Grace Millward - Teaching Assistant
Mrs Katie Morgan - Teaching Assistant
Mrs Catherine Newton - Learning Support Assistant
Mrs Sharon Payne DPP Teaching Assistant
Mr Bradley Pennington
Mrs Shona Ramsay - Teaching Assistant
Mr Christopher Rowan BMus PGCE
Mrs Anne Sayer SENCo Consultant
Mrs Veronique Shannon BA PGCE
Mrs Emma Stevenson BA
Mrs Sarah Sullivan BA QTS
Mrs Louise Turner BSc DipSpLD
Mrs Nicola Vine BEd
Mrs Christine Ward CertEd
Mr Jeffrey Watkins CertEd BEd Sports Instructor
Mrs Karin Whiteley FISTC - Swimming Instructor
Mr Myles Williamson - Sports Assistant
Mrs Jane Wood BEd
Mrs Consuelo Wright TESOL - English Support

Visiting Staff

Mrs Veronica Challis CertEd CTC -Violin
Mr Mark Cox BA - Brass
Mr Nigel Dennis - Chess
Mrs Deborah Fox BA QTS LRSM ABRSM - Piano
Mrs Eileen Goford - Chess
Mr Keith Hastings CT ABRSM - Guitar

Miss Victoria Hayden - Judo
Mr Peter Henley - Electric Guitar
Ms Heather Leech–Bendell BA - Woodwind
Mrs Deborah Richards - Karate
Mrs Gill Ross BMus PGCE - Voice
Mr Jonathan Tuck - Chess

Junior Girls 

Heads

Head of Junior Girls Miss Leanne Barlow BA QTS

Deputy Head of Junior Girls Mrs Lindsay King BA QTS

 

Administrative and Support Staff

Mrs Johanna Axtell RN - School Nurse
Mr Antonio Castiglione - Maintenance Assistant
Mrs P Copeman BA MA - Librarian
Mrs Lesley Kirkup - Assistant Librarian
Mrs Melanie Knott - Administrative Assistant
Mrs Helen Phipps - School Secretary
Mrs Aneeta Rogers RN - School Nurse
Mrs Alison Sampson - Administrative Assistant
Mr Stewart Stevens - Site Manager

Teaching STaff

Miss Victoria Barrett BA 
Mrs Tracy Crawley BEd QTS
Mrs Charmian Dawsen - Pre-School Care
Mrs Veronica Challis CertEd-CTC - Violin
Mrs Laura Flores LicAnglais
Mrs Bridie Gravett BA PCGE QTS SENCo
Mr Daniel Gravett BSc GTP QTS
Miss Katie Hudson BSc PGCE
Miss Jessica Hurter - Teaching Assistant
Mrs Suzanne James BA PGCE
Mr Jawad Laouira BA, PGCE QTS
Miss Molly Mansfield BA MSc PGCE QTS
Mrs Roselyn McKee BA MSc QTS - HLTA
Miss Jessica Pelizzari - BSc PGCE
Mrs Christine Pemberton DPW - After School Care

 

Miss Sophie Philp BA QTS
Mrs Helen Prescott - BA PGCE QTS HLTA
Miss Emily Pridham NVQ L3 - Teaching Assistant
Mrs Nicole Roberts - Swimming Instructor
Miss Rebecca Sadler BA PGCE QTS
Mr Alan Sibley CertEd DipPE
Mrs Gabrielle St John Teaching Assistant
Mrs Emma Stevenson BA
Mrs Louise Thomas LSA
Mrs Claire Wardman BDes QTS
Mrs Katherine Warren BA PGCE
Mrs Consuelo Wright TESOL - English Support
Mrs Jacqueline Young NVQ L3 - Teaching Assistant

Visiting Staff

Mrs Freyja Barter BA - Voice 
Mrs Veronica Challis CertEd-CTC - Violin
Mr James Davis DipDrumtech - Percussion
Mrs Veronica Foster - Flute, Voice
Mrs Jean Garrett PGTC ARCM - Piano
Miss Victoria Hayden - Judo
 

 

Mr Lindsay Higgs - BA Classical Guitar
Mr David Jones LTCL - Brass
Ms Heather Leech-Bendell BA - Woodwind
Mrs Claire Parr Music 
Mr Gary Sculpher - Guitar
Mrs Sasha White AISTD - Ballet
Mrs Joanna Woolliscroft BEd - Piano, Cello

Senior Girls 

Heads

Head of Senior Girls Mrs Margaret Heywood BEd

Deputy Head Pastoral Senior Girls Mrs Penny Hawker MA (Cantab) PGCE

Deputy Head Operations Senior Girls Mr Steven Richards BA PGCE QTS

Deputy Head Academic Senior Girls Mrs Louise Thomas BSc PGCE

Administrative and Support Staff

Mrs Johanna Axtell RN - School Nurse
Mr Antonio Castiglione - Maintenance Assistant
Mrs P Copeman BA MA - Librarian
Mrs Julie Drysch BSc - Laboratory Technician
Mrs Lesley Kirkup - Assistant Librarian
Mrs Melanie Knott - Administrative Assistant
Mrs Helen Phipps - School Secretary
Mrs Alison Sampson - Administrative Assistant
Mr Stewart Stevens - Site Manager

Teaching STaff

Mrs Kristina Anderson BA PGDE
Mrs Rachel Barnes BSc PGCE
Miss Victoria Barrett BA 
Mrs Lara Bennett BSc - Trainee Teacher
Mr Huw Buckle QTLS DTLLS PTLLS DipM MCIM
Ms Camilla Bullough LLB BA PGCE QTS
Mrs Ann Burdett BSc PGCE
Mrs Alison Cheetham BSc PGCE QTS
Mr Jacob Chouffot Apprentice
Miss Sarah Clifford BA MEd (Cantab) PGCE 
Mrs Michele Coghlan BSc QTS
Miss Joanne Cox BA QTS
Ms Mandy Davis BA QTS
Mrs Charmian Dawsen - Pre-School Care
Mr Daniel Gravett BSc GTP QTS
Miss Rebecca Guttridge BA QTS
Mrs Elizabeth Harwood BA PGCE QTS
Mr Gary Hope BSc QTS MA
Miss Katie Hudson BSc PGCE
Mrs Kerry Irons BA PGCE QTS
Mr Sean Kerns - Rowing Coach
Miss Sophie Langton BA PGCE QTLS
Mrs Susan Lattimer BA PGCE
Miss Aimee McArdle FdA 
Miss Fiona McWilliam BA PGCE
Dr Patrick Meaney MA CertEd PhD
Mr Michael Miller BSocSc MIOD

 

Miss Sobia Mohgul Learning Support Assistant
Mrs Jennifer Mulhearn MSc QTS 
Mrs Julie Nicholas CertEd CertSpLD DipOCR - SEN
Mrs Caroline Oakley BA PGCE CertSpLD 
Mrs Alexandra O'Clee MA (Cantab) 
Mrs Elizabeth Robinson BEd
Mr Paul Robson BSc DTLLS
Mrs Victoria Ruddick BSc PGCE
Miss Rebecca Sadler BA PGCE QTS
Mrs Ravinder Sahota BA PGCE
Mrs Dorelle Scott PGCE
Mrs Nikki Sheffield - Learning Support Assistant
Mrs Phyllida Shelley-Smith BA PGCE PGDip
Mr Alan Sibley CertEd DipPE
Mr Roger Small BA PGCE QTS
Miss Eva Urzaiz Lerin MA PGCE
Mr Joel Wareing MA PGDE QTLS
Mrs Katherine Warren BA PGCE
Mr Luke Wespieser BA QTS
Mrs Nancy White - Learning Support
Mrs Virginia Wilding BA - Learning Support
Mrs Helen Williams BSc PGCE
Mrs Jennifer Wolf-Corrigan Cover Coordinator
Mrs Consuelo Wright TESOL - English Support
Mr Clive Young MA BSc PGCE

Visiting Staff

Mrs Freyja Barter BA - Voice 
Mrs Veronica Challis CertEd-CTC - Violin
Ms Helen Cole - Careers
Mr James Davis DipDrumtech - Percussion
Mrs Veronica Foster - Flute, Voice
Mrs Jean Garrett PGTC ARCM - Piano
Mr Oliver Harding - Sports
Miss Victoria Hayden - Judo
 

 

Mr Lindsay Higgs - BA Classical Guitar
Mr David Jones LTCL - Brass
Ms Heather Leech-Bendell BA - Woodwind
Mrs Claire Parr Music 
Mr Gary Sculpher - Guitar
Mrs Sasha White AISTD - Ballet
Mrs Joanna Woolliscroft BEd - Piano, Cello

Senior Boys 

Heads

Head Mr John Rayer BSc PGCE

Deputy Head Pastoral Mr Charles Bretherton BA PGCE

Deputy Head Operations Mr Huw Buckle QTLS DipM MCIM

Deputy Head Academic Mrs Ronell Selzer BSc BEd

Assistant Head Mrs Wendy Keaney BSc PGCE PGCert

Assistant Head Mr Mark Turner BEd

Administrative and Support Staff

Mrs Sharon Adams - Receptionist
Mrs Nicola Bose BA RN - School Nurse
Mrs Pauline Carr - BEd QTS Administrator
Mrs Julie Freak - Laboratory Technician
Mrs Cherie Levi RN - Lead School Nurse
Ms Gabriella Majoros DipLFO - Librarian
Mr Michael O'Reilly - Site Manager
Mr Trevor Payne - Workshop Technician
Mr Marc Piggott - Maintenance Supervisor
Mrs Lisa Preston SENCO Administrative Assistant
Miss Julie Teasdale BSc - Laboratory Technician
Mrs Linda Venters Data and Exams Adminstrator
Mrs Miranda Whetton CertM - School Secretary

Teaching Staff and Instructors

Ms Frances Ackland-Snow BA 
Mr Thomas Aggar BSc MSc Trainee Supply Teacher
Mrs Joanne Andrews BSc PGCE QTS
Mrs Annette Bentz-Denton BA PGCE QTS
Mr André Boulton BA QTS
Mr Philip Bowen MCollP BSc 
Mr Robert Bowen - Trainee Teacher
Ms Camilla Bullough LLB BA PGCE
Mrs Caroline Butterfield BA PGCE QTS
Mrs Suzanne Cahill-Lynch NVQ HLTA - Learning Support
Mr Jonathan Cameron Sports Assistant
Mr Simon Carter BEd QTS
Ms Samantha Chalk CertSpLD - Learning Support
Mrs Alison Cheetham BSc PGCE QTS
Mr Jacob Chouffot Apprentice
Mr Malcolm Clacher-Chopra MA QTS
Mrs Brenda Conroy BA PGCE QTS
Mr Simon Cripps Trainee Teacher
Mr Thomas Gearing BSc - Trainee Teacher Rowing Instructor
Mr James Hammerton BSc PGCE QTS
Mr James Hanson - Rowing Coach
Mr Scott Harris BA QTS
Mr Michael Hudson MA (Cantab) QTS
Mr Charles Ingham Clark Fd BSc Clark Trainee Teacher
Mr Samuel Isaacs-Johnson - Outdoor Education Instructor
Mrs Julie Jones - Learning Support
Mr Toby Jones - Rowing Assistant
Mr Thomas Jost - Head of Rowing
Mr Nicholas Lee HDE QTS
Mr Geoffrey Lewis-Lloyd - Sailing
Miss Sara Leyshon BSc QTS
Dr Karen Loughran BA PhD QTS

 

Ms Jacqueline Mead BA QTS
Mr Gareth Miller BA QTS HND
Mr Ian Moran  BEng QTS
Mr Sam Mulholland BA PGCE
Mrs Juliana Myers BSc MSc PGCE AdDipSEN
Mr Christopher Nash - Sailing Instructor
Miss Alice Nutkins - BSc 
Mrs Caroline Oakley BA PGCE CertSpLD 
Mr Redian Ohrey BA PGCE QTS 
Mrs Magda Olivier HED BA
Mr Henry Osborne Apprentice
Miss Emma Peacock - Rowing Coach
Mr Angel Perez Peraita BA PGCE
Mr Adrian Roach BA PGCE
Mr Paul Robson BSc DTLLS
Ms Virginia Rubio Senabre LLB
Mr James Samson BSc PGCE QTS
Mr William Shearing MSc PGDip
Miss Mingma Sherpa BSc QTS
Mr Alan Sibley CertEd DipPE
Miss Karen Smailes - Sailing 
Mr Aristeidis Spyrou BA MA (Fr) PGCE
Dr Alan Stoneman BSc PhD
Mrs Heather Stratton BA PGCE
Mr Paul Thompson BEd QTS
Mr Edward Thorne BA 
Miss Eva Urzaiz Lerin MA PGCE
Miss Hannah Wardman - Teaching Assistant
Mr Joel Wareing MA PGDE QTLS
Mr Hugh Wells BSc 
Mr Luke Wespieser BA QTS
Mrs Nancy White - Learning Support
Mrs Jennifer Wilding MA PGCE
Mrs Sharon Wolton BSc PGCE
Mrs Consuelo Wright TESOL - English Support
Mr Steven Young PGCE QTS

Visiting Staff

Mr Jonathan Brooks BA - Piano/Keyboard
Ms Helen Cole - Careers
Mr James Davis Dip DrumTech - Percussion
Mrs Kate Field BMus PPRNCM - Voice
Mr David Jones LTCL - Brass

 

Mr Paul Harrison PGA Golf Professional
Mr Lindsay Higgs BA - Classic Guitar
Ms Heather Leech-Bendell BA - Woodwind
Mrs Jacqueline Ratcliff - Cello
Mr Peter Thornley - Violin
Mr Andrew Wright HND - Electric Guitar

Sixth Form 

Heads

Head of Sixth Form  Mr Andrew Giles BSc

Head of Year 12  Mrs Stephanie Rogers BEd CertHE AdvDipEx&HS

Administrative and Support Staff

Mr Antonio Castiglione - Maintenance Assistant
Mrs Paula Copeman BA MA - Librarian
Mrs Julie Drysch BSc - Laboratory Technician
Mrs Kim Hall BSc - Sixth Form Administrator 
Mrs Lesley Kirkup - Assistant Librarian
Mrs Melanie Knott - Administrative Assistant
Mr John Meek BSc DipCB - Examinations Officer
Mrs Helen Phipps - School Secretary
Mrs Alison Sampson - Administrative Assistant
Mr Stewart Stevens - Site Manager

Teaching Staff

Mrs Kristina Anderson BA PGDE
Miss Victoria Barrett BA 
Ms Emily Bell BA PGCE QTS
Mrs Lara Bennett BSc - Trainee Teacher
Mrs Annette Bentz-Denton BA PGCE QTS
Miss Greetipal Bhajwa BSc QTS
Mr André Boulton BA QTS
Mr Philip Bowen MCollP BSc
Mr Charles Bretherton BA PGCE QTS
Mr Huw Buckle QTLS DipM MCIM
Ms Camilla Bullough LLB BA PGCE
Mrs Ann Burdett BSc PGCE
Mrs Caroline Butterfield BA PGCE
Mr Simon Carter BEd QTS
Mrs Alison Cheetham BSc PGCE QTS
Mr Malcolm Clacher-Chopra MA QTS
Miss Sarah Clifford BA PGCE QTS MA
Miss Joanne Cox BA QTS
Mrs Lucinda Edwards - Learning Support
Mrs Katharine Firman BSc MSc
Mr James Hammerton BSc PGCE
Mr Scott Harris BA QTS
Mrs Penelope Hawker MA PGCE
Mr Gary Hope BSc QTS MA
Mr Michael Hudson MA (Cantab) QTS
Mrs Laura Jakes BA PGCE QTS
Mrs Wendy Keaney BSc PGCE PGCert
Miss Rosaria Lamagna BA QTS
Mrs Susan Lattimer BA PGCE
Mr Nicholas Lee HDE QTS
Miss Sara Leyshon BSc QTS
Dr Karen Loughran BA PhD QTS
Miss Aimee McArdle FdA 
Miss Fiona McWilliam BA PGCE
Dr Patrick Meaney MA CertEd PhD
Mr Gareth Miller BA QTS
Mr Michael Miller BSocSc MIOD
 

 

Mrs Jennifer Mulhearn MSc QTS
Mr Sam Mulholland BA PGCE
Mrs Juliana Myers MSc BSc PGCE AdDipSEN
Mrs Julie Nicholas CertEd CertSpLD DipOCR - Special Educational Needs
Mr Redian Ohrey BA PGCE QTS
Mrs Magda Olivier HED BA
Mrs Alexandra O'Clee MA (Cantab) PGCE
Mrs Sheila Perkins BSc CertEd
Mr Adrian Roach BA PGCE
Mrs Elizabeth Robinson BEd
Ms Virginia Rubio Senabre LLB
Mrs Victoria Ruddick BSc PGCE
Mrs Ravinder Sahota BA PGCE
Mr James Samson BSc PGCE QTS
Mrs Dorelle Scott PGCE
Mrs Ronell Selzer BSc BEd HDE
Mr William Shearing MSc PGDip
Mrs Phyllidia Shelley-Smith BA PGCE PGDip
Mr Alan Sibley CertEd DipPE
Mr Roger Small BA PGCE
Mr Aristeidis Spyrou BA MA (Fr) PGCE
Mrs Heather Stratton BA PGCE
Mrs Louise Thomas BSc PGCE
Mr Paul Thompson BEd QTS BA
Mr Mark Turner BEd
Miss Eva Urzaiz Lerin MA PGCE
Mr Joel Wareing MA PGDE QTLS
Mr Luke Wespieser BA QTS
Mrs Jennifer Wilding BA PGCE MA
Mrs Helen Williams BSc PGCE
Mrs Sharon Wolton BSc PGCE
Mr Clive Young MA BSc PGCE
Mr Steven Young PGCE QTS

Visiting Staff

Mrs Veronica Challis CertEd-CTC - Violin
Ms Helen Cole - Careers
Mr James Davis DipDrumtech - Percussion
Mrs Kate Field BMus PPRNCM - Voice
Mrs Veronica Foster - Flute, Voice

 

Mrs Jean Garrett PGTC ARCM - Piano
Mr David Jones LTCL - Brass
Ms Heather Leech-Bendell BA - Woodwind
Mr Gary Sculpher - Guitar
Mrs Joanna Woolliscroft BEd - Piano, Cello

Across Site Administration 

Mrs Rosemary Barker - PA to the Academic Principal

Mr John Carr BSc - Data Manager

Miss Corinne Coles BA - HR and Recruitment Administrator

Mrs Lynne Constantine - Business Development Manager

Mrs Kim Davies CIM PGDip DigM - Marketing Manager

Mrs Anne Halpin Holiday Club Administrator

Mr Paul Hartnett - IT Network Manager

Mrs Allison Hasyildirim - Trips & Transport Coordinator

Mrs Heidi Leigh - Registrar

Mrs Michelle Mercer - HR Manager

Mrs Deborah Mussell FCCA BA- School Accountant

 

Mrs Caroline Payne - Outdoor Education & Activities Administrator

Mr Stephen Rhodes MBICSc FRSPH - Domestic Bursar

Mr Graham Rogers FCA BA - Consultant

Mrs Claire Samber - Executive Assistant

Mrs Helen Smith - Admissions Assistant

Mrs Jill Smith - Finance Officer

Miss Katy Sugden CIM DigM Level 4 - Marketing Assistant

Mr Rashmin Vachheta - Finance and Purchasing Officer

Mr Malcolm Weier - IT Network Technician

Miss Kerry West - Payroll and Pensions Officer

 

 

Latest News

  • Juniors Fright Night Disco

    Calling all Junior Boys and Girls to come along to the PTA F...

    Read more
  • Where Next?

    Get In Touch

    1 College Avenue, Maidenhead, Berkshire, SL6 6AW

    Open Map
    Contact