Skip to content ↓
Claires Court

Claires Court Maidenhead

from Nursery to Sixth Form

Staff List

The Claires Court staff lists are displayed below under the relevant divisions.

Administrative Principal - Hugh Wilding BA FRSA
Academic Principal - James Wilding BSc FRSA

Nursery 

Head

Head of Juniors & Nursery
Mrs Leanne Kirby
 BA QTS MA

Administrative and Support Staff

Mrs Emma Aquilina- Administrative Assistant
Mr Antonio Castiglione - Maintenance Assistant
Mrs Melanie Knott - Administrative Assistant
Mrs Helen Phipps - School Secretary
Mr Stewart Stevens - Site Manager
Mrs Amy Townshend - Administrative Assistant

NURSERY LEADERS and Assistants

Mrs Tara Ainsley Fd NNEB ADCE
Miss Stacey Bannister CertEd NVQ
Miss Samantha Carree NNEB
Mrs Nadine Boissaud-Cooke CACHE L3
Mrs Veronica Challis CertEd-CTC
Mrs Noelle Freeman NNEB

VISITING STAFF

Mrs Nicola Castiglione BA ISTD

 

Miss Claire Green NNEB
Mrs Karen Irvine DPP PPA 
Mrs Christine Pemberton DPW
Miss Shannon Torroturro NVQ L2
Mrs Paula Williamson CACHE L2

Junior Boys 

Heads

Head of Juniors & Nursery Mrs Leanne Kirby BA QTS MA

Deputy Head in Charge of Junior Boys Mr Dean Richards BEd QTS

Assistant Head Operations Junior Boys Mrs Chantal Hankin BSc QTS

Assistant Head Curriculum Junior Boys Mrs Samantha Henry BA QTS

Assistant Head Pastoral Junior Boys Mrs Linda Stay BA QTS

Assistant Head CPD Junior Boys Miss Sian Barrow  MA BA PGCE QTS

Administrative and Support Staff

Mr Steven Bushell - Site Manager
Mrs Kerry Duff RN - School Nurse
Mrs Diane Flood - Librarian
Mrs Dawn Hammonds-Gill - Administrative Assistant
Mrs Ruth Henley - School Secretary
Mr David Turner - Maintenance Assistant
Mrs Jane Webster RN - School Nurse

Teaching Staff

Miss Poonam Bharj  BA PGCE QTS
Mr Nicholas Butterfield BSc QTS
Mrs Amy Carter BA QTS
Mrs Sarah Crowe BSc - Learning Support Assistant
Mrs Wendy Davies - Learning Support Assistant
Mr Shaun Dryden - GAP Sports Assistant
Mr Edward Everitt - PGCE QTS
Miss Kate Fossett BSc PGCE QTS
Mr Martyn Goddard PGCE
Mrs Rebecca Harrison BA QTS
Miss Harriet Odell - Teaching Assistant
Mr Oliver Hill  Lead Rowing coach for Juniors
Mrs Linda Hine NVQ L3 - Learning Support Assistant
Mr Richard Hogg BA PGCE
Mr Christopher Hoy - BA QTS
Mrs Emma MacDonald BSc QTS
Mrs Helen Metherell TESOL DipSpLD
Miss Francesca Oakes BA PGCE



Mrs Sharon Payne - NVQ L3 - Learning Support Assistant
Mr Bradley Pennington L4 AET
Mrs Rachel Quirke BA 
Mrs Emi Richardson - Learning Support Assistant
Mrs Charlotte Ring - Teaching Assistant
Mrs Shona Ramsay - Teaching Assistant
Mr Christopher Rowan BMus PGCE
Miss Annabelle Samios BEd QTS
Mrs Joanna Sanger BSc OCR Dip Level 5 SpLD   
Mrs Cynthia Stephens Teaching and Learning Assistant
Mrs Emma Stevenson BA
Mrs Sarah Sullivan BA QTS
Mr Callum Thompson - Sports Assistant
Mrs Louise Turner BSc OCR Dip Level 7 SpLD 
Mrs Nicola Vine BEd
Mrs Christine Ward CertEd
Miss Jessica Wilding BSc QTS NPQML

 

Visiting Staff 

Mr Gareth Batson - Drums
Mrs Veronica Challis CertEd CTC - Violin
Mrs Deborah Fox BA QTS LRSM ABRSM - Piano
Mrs Eileen Goford - Chess

Mr Keith Hastings CT ABRSM - Guitar
Mrs Heather Leech–Bendell BA - Woodwind
Mr Jonathan Tuck - Chess
Miss Lisa Whyte - Fencing

Junior Girls 

Heads

Head of Juniors & Nursery Mrs Leanne Kirby BA QTS MA

Deputy Head in Charge of Junior Girls, Nursery & Extended Care Mrs Lindsay King BA QTS

Assistant Head Curriculum Junior Girls Mr Jawad Laouira BA PGCE QTS

 

Administrative and Support Staff

Mrs Emma Aquilina - Administrative Assistant
Mr Antonio Castiglione - Maintenance Assistant
Mrs Paula Copeman BA MA - Librarian
Mrs Melanie Knott - Administrative Assistant
Mrs Helen Phipps - School Secretary
Mrs Aneeta Rogers RN - School Nurse
Mr Stewart Stevens - Site Manager
Mrs Amy Townshend - Administrative Assistant
Mrs Karen Taborelli BSc - Library Assistant

Teaching STaff

Mrs Charmian Dawsen - Pre-School Care
Mrs Jessica Cooper PGCE
Miss Jade Dockerill BEd QTS
Mrs Bridie Gravett BA PCGE QTS SENCo
Mr Daniel Gravett BSc GTP QTS
Mrs Sarah Hammett-Bregger - BSocSc CertEd
Mr Oliver Hill  Lead Rowing coach for Juniors
Miss Katie Hudson BSc PGCE 
Mrs Suzanne James BA PGCE
Miss Daniella Kujawa NVQ Level 3
Mrs Cheryl Lawrence Teaching Assistant
Mrs Roselyn McKee BA MSc QTS - Higher Level Teaching Assistant

 

Miss Annabel Pearce - Teaching Assistant
Miss Emily Pridham NVQ Level 3 QTS
Miss Rebecca Sadler BA PGCE QTS
Mr Alan Sibley CertEd DipPE
Mrs Gabrielle St John - Teaching Assistant
Mrs Emma Stevenson BA
Mrs Nicola Strachan BA - Higher Level Teaching Assistant
Ms Laura Tammaro -Teaching Assistant
Mrs Hannah Tewari BA QTS
Mrs Jacqueline Young NVQ L3 - Teaching Assistant
Mrs Ruth Young BA CertEd Sports Instructor
Miss Amy Walters - Teaching Assistant

Visiting Staff

Mrs Freyja Barter BA - Voice 
Mrs Veronica Challis CertEd-CTC - Violin
Mr James Davis DipDrumtech - Percussion
Mrs Veronica Foster - Flute, Voice
Mr Lindsay Higgs BA - Classical Guitar

 

Mr David Jones LTCL - Brass
Mrs Heather Leech-Bendell BA - Woodwind
Mr Gary Sculpher - Guitar
Mrs Joanna Woolliscroft BEd - Piano, Cello

Senior Girls 

Heads

Head of Senior Girls Mr Steven Richards BA PGCE QTS

Deputy Head Academic Senior Girls Mrs Louise Thomas BSc PGCE

Deputy Head Pastoral and Second in charge Senior Girls Mrs Victoria Ruddick BSc PGCE 

Assistant Head in charge of Physical Education Senior Girls Miss Joanne Cox BA QTS

Administrative and Support Staff

Mrs Emma Aquilina- Administrative Assistant
Mr Antonio Castiglione - Maintenance Assistant
Mrs Paula Copeman BA MA - Librarian
Mrs Kerry Duff - DipHE RN BSc RN - School Nurse
Mrs Melanie Knott - Administrative Assistant
Mrs Helen Phipps - School Secretary
Mr Stewart Stevens - Site Manager
Mrs Karen Taborelli BSc - Library Assistant
Mrs Amy Townshend - Administrative Assistant

Teaching STaff

Mrs Sarah Austin-Smith - BA PGCE QTS CELTA Level 5
Mrs Katharina Barker BA MEd QTS
Mrs Rachel Barnes BSc PGCE
Miss Victoria Barrett BA 
Mr Chris Bennett NVQ DET Level 5
Mrs Lara Bennett BSc QTS
Ms Camilla Bullough LLB BA PGCE QTS
Mrs Ann Burdett BSc PGCE
Ms Sam Chalk TEFL
Mrs Michele Coghlan BSc QTS
Ms Mandy Davis BA QTS
Mrs Charmian Dawsen - Pre-School Care
Mrs Rina Dharsi BA PGCE QTS
Mrs Marie Ericson BSc GTP QTS
Miss Annabel Foster - BA Dip Trans PGCE
Mr Daniel Gravett BSc GTP QTS
Miss Rebecca Guttridge BA QTS
Mrs Jessica Heywood-Smith BSc
Mrs Susan Honiball - BPrimEd Trainee Teacher
Mr Gary Hope BSc QTS MA
Mr Iain Hopkins MSChem PhD
Miss Katie Hudson BSc PGCE
Mrs Kerry Irons BA PGCE QTS
Mr Sean Kerns - Rowing Coach

 

Mr Stephen Larkin - CCF School Staff Instructor
Miss Fiona McWilliam BA PGCE
Mrs Susan Mizon - Teaching and Learning Assistant 
Miss Sobia Mohgul - Learning Support 
Mrs Caroline Oakley BA PGCE CertSpLD SENCo
Mrs Alexandra O'Clee MA (Cantab)
Miss Chelsea Reeves - BSc
Mr Paul Robson BSc DTLLS
Mrs Victoria Ruddick BSc PGCE
Mr Paul Scales - BA PGCE MA
Mrs Nikki Sheffield L3 AET - Teaching and Learning Assistant
Mr Alan Sibley CertEd DipPE
Mr Roger Small BA PGCE QTS
Miss Julie Teasdale - BSc DET Level 5
Ms Catherine Tyne BSc QTS
Mrs Marina Uria Fernandez - QTS
Miss Eva Urzaiz Lerin MA PGCE
Mr Joel Wareing MA PGDE QTLS
Mr Luke Wespieser BA QTS
Mrs Virginia Wilding BA - Learning Support
Mrs Helen Williams BSc PGCE
Mrs Ruth Young BA CertEd Sports Instructor

Visiting Staff

Mrs Freyja Barter BA - Voice 
Mrs Veronica Challis CertEd-CTC - Violin
Ms Helen Cole - Careers
Mr James Davis DipDrumtech - Percussion
Mrs Veronica Foster - Flute, Voice
Mrs Jean Garrett PGTC ARCM - Piano

 

Mr Lindsay Higgs BA - Classical Guitar
Mr David Jones LTCL - Brass
Mrs Heather Leech-Bendell BA - Woodwind
Mr Gary Sculpher - Guitar
Mrs Joanna Woolliscroft BEd - Piano, Cello

Senior Boys 

Heads

Head Mr James Wilding BSc FRSA

Deputy Head Pastoral Mr Huw Buckle QTLS DipM MCIM MA(Ed)

Deputy Head Academic Mrs Ronell Selzer BSc BEd HDE

Deputy Head Inclusion Mrs Wendy Keaney  BSc MA(Ed) PGCE QTS PGCert SENCO PGCert Dyslexia & Literacy ATS

Deputy Head in charge of Physical Education Mr Mark Turner BEd

Administrative and Support Staff

Mrs Nicola Bose BA RN - School Nurse
Mrs Pauline Carr BEd QTS - Administrator
Mr Andrew Carr - Maintenance Technician
Mr Terry Davison - Maintenance Assistant
Mrs Julie Freak - Laboratory Technician
Mrs Amy Hewitt BSc - School Secretary 
Mrs Cherie Levi RN - Lead School Nurse
Mr Michael O'Reilly - Site Manager
Mr Trevor Payne - Workshop Technician
Mr Marc Piggott - Maintenance Supervisor
Mrs Mary Tarr - Receptionist
Miss Julie Teasdale BSc - Laboratory Technician

Teaching Staff and Instructors

Mr Thomas Aggar BSc MSc QTLS
Mrs Jo Andrews BA PGCE QTS
Mr Richard Beck - DET Level 5
Mrs Annette Bentz-Denton BA PGCE QTS
Mr Kabir Bhalla - Rowing Coach
Mr Russell Bolton - Trainee Teacher
Mr André Boulton BA QTS
Mr Philip Bowen MCollP BSc 
Mr Robert Bowen - DET Level 5
Mrs Caroline Butterfield BA PGCE QTS
Mrs Gina Carey Dip Level 5 PgCert Level 7
Mr Simon Carter BEd QTS
Mrs Celine Chandelier PGCE QTS QTLS
Mrs Alison Cheetham BSc PGCE QTS
Mrs Anna Cox  Teaching and Learning Assistant
Mr Simon Cripps QTLS DET
Mrs Rupa Davies BA PGCE 
Dr Sarah Dunstan - BSc PhD
Mrs Jennifer Ging BA QTS
Mrs Helen Gowers BA PGCE QTS
Mr James Hammerton BSc PGCE QTS
Mr Oliver Hill  Lead Rowing coach for Juniors
Mrs Susan Honiball - BPrimEd Trainee Teacher
Mr James Hotchin  Rowing Coach
Mr Michael Hudson MA (Cantab) QTS
Mr Charles Ingham Clark Fd BSc PGCE
Mr Samuel Isaacs-Johnson  CET Level 4 Outdoor Education Instructor DET Level 5
Mr Jack Jesseman  Assistant Rowing Coach
Mrs Julie Jones - Teaching and Learning Assistant 
Mrs Zeba Jones  Teaching and Learning Assistant
Mr Stephen Larkin - CCF School Staff Instructor
Mr Geoffrey Lewis-Lloyd  Sailing Instructor
Mrs Joscelin Lothian MEng PGCE QTS
Dr Karen Loughran BA PhD QTS



Ms Lydia Lowry BSc
Mrs Suzanne Marshall - Rowing Assistant
Mr Justin Meyers - BSc QTS
Mr Gareth Miller BA QTS HND
Miss Sadia Mirza BSc PGCE QTS
Mr Sam Mulholland BA PGCE
Mr Christopher Nash  Sailing Instructor
Mrs Zaynah Nessa - BA QTS PGCE MA
Mrs Catherine Newton  Teaching and Learning Assistant
Mr Jamie Odell BSc
Mrs Magda Olivier HED BA
Mrs Caroline Payne - CET DET Level 5
Mr Angel Perez Peraita BA PGCE
Mrs Nalina Pitt - BA PGCE
Mr Alasdair Poulter-Dunford MA, LLB, PGCE, GTCS
Mr John Rayer BSc PGCE - Rowing Instructor
Mr Alex Richardson - Head of Rowing 
Mr Adrian Roach BA PGCE
Mr Paul Robson BSc DTLLS
Mrs Julia Sameja Teaching and Learning Assistant
Miss Mingma Sherpa BSc QTS
Mr Alan Sibley CertEd DipPE
Miss Suzanne Skehill - Outdoor Education Instructor
Miss Karen Smailes - Sailing 
Mr Aristeidis Spyrou BA MA (Fr) PGCE
Dr Alan Stoneman BSc PhD
Mr Paul Thompson BEd QTS
Mr Edward Thorne BA QTLS
Mrs Diana Wadsworth BA PGCE QTS
Mr Joel Wareing MA PGDE QTLS
Mrs Nancy White - Teaching and Learning Assistant
Mr James Wragg - Outdoor Education Instructor
Miss Charlotte Young - Teaching and Learning Assistant
Mr Steven Young PGCE QTS

Visiting Staff

Mr Jonathan Brooks BA - Piano/Keyboard
Mr James Davis Dip DrumTech - Percussion
Ms Sally De Frates LTCL - Voice
Mr David Jones LTCL - Brass
Mr Paul Harrison PGA Golf Professional

 

Mr Lindsay Higgs BA - Classic Guitar
Mrs Heather Leech-Bendell BA - Woodwind
Mr Andrew Wright HND - Electric Guitar

Sixth Form 

Heads

Head of Sixth Form Mrs Stephanie Rogers BEd CertHE AdvDipEx&HS

Head of Year 12 Mr Gary Hope 
MA BSc QTS

Administrative and Support Staff

Mr Antonio Castiglione - Maintenance Assistant
Mrs Paula Copeman BA MA - Librarian
Mrs Kim Hall BSc - Sixth Form Office Manager 
Mrs Helen Phipps - School Secretary
Mr Stewart Stevens - Site Manager
Mrs Karen Taborelli BSc - Library Assistant
Mrs Lynda Wood - Administrator

Teaching Staff

Ms Frances Ackland-Snow BA 
Mrs Jo Andrews BA PGCE QTS
Mrs Eleanor Astrup BA PGCE 
Mrs Sarah Austin-Smith - BA PGCE QTS CELTA Level 5
Miss Victoria Barrett BA 
Ms Emily Bell BA PGCE QTS
Mrs Lara Bennett BSc
Mrs Annette Bentz-Denton BA PGCE QTS
Mr André Boulton BA QTS
Mr Philip Bowen MCollP BSc
Mr Huw Buckle QTLS DipM MCIM
Ms Camilla Bullough LLB BA PGCE
Mrs Ann Burdett BSc PGCE
Mrs Caroline Butterfield BA PGCE
Mr Simon Carter BEd QTS
Miss Joanne Cox BA QTS
Mrs Lucinda Edwards - Teaching and Learning Assistant
Mr James Hammerton BSc PGCE
Mr Edward Hawkins BSc PGCE MA
Mr Gary Hope BSc QTS MA
Mr Michael Hudson MA (Cantab) QTS
Mrs Laura Jakes BA PGCE QTS
Mr Thomas Jost  Head of Rowing
Mrs Wendy Keaney BSc PGCE PGCert
Mrs Rosaria Lamagna-Richardson BA QTS
Mr Stephen Larkin - CCF School Staff Instructor

 

Mrs Susan Lattimer BA PGCE
Dr Karen Loughran BA PhD QTS
Miss Fiona McWilliam BA PGCE
Mr Gareth Miller BA QTS
Mr Sam Mulholland BA PGCE
Mrs Magda Olivier HED BA
Mrs Alexandra O'Clee MA (Cantab) PGCE
Mr Alasdair Poulter-Dunford MA, LLB, PGCE, GTCS
Mr Adrian Roach BA PGCE
Mrs Victoria Ruddick BSc PGCE
Mrs Ronell Selzer BSc BEd HDE
Mr Paul Scales - BA PGCE MA
Mr Alan Sibley CertEd DipPE
Mr Roger Small BA PGCE
Mr Aristeidis Spyrou BA MA (Fr) PGCE
Mrs Louise Thomas BSc PGCE
Mr Paul Thompson BEd QTS BA
Mr Mark Turner BEd
Miss Eva Urzaiz Lerin MA PGCE
Mrs Marina Uria Fernandez - QTS
Mr Joel Wareing MA PGDE QTLS
Mr Luke Wespieser BA QTS
Mrs Helen Williams BSc PGCE
Mrs Jane Wimshurst BA
Mr Steven Young PGCE QTS

Visiting Staff

Mrs Veronica Challis CertEd-CTC - Violin
Mr James Davis DipDrumtech - Percussion
Mrs Veronica Foster - Flute, Voice
Mr David Jones LTCL - Brass

 

Mrs Heather Leech-Bendell BA - Woodwind
Mr Gary Sculpher - Guitar
Mrs Joanna Woolliscroft BEd - Piano, Cello

Across DIVISIONS 

Mr John Carr BSc - Data Manager

Mrs Catherine Corrigan BSc (Hons)- Marketing Manager

Mrs Anne Halpin - Holiday Club Administrative Manager

Mr Paul Hartnett - IT Network Manager

Mrs Allison Hasyildirim - Trips & Transport Officer

Miss Hayley Johnston BA (Hons) - Communications and Marketing Officer

Mrs Stephanie Johnstone MICB - Finance Officer: Cashiering and Purchase Ledger 

Ms Hannah Levi - Temporary Purchasing Assistant

Mrs Heidi Leigh - Registrar

Mrs Michelle Mercer Assoc. CIPD - HR Manager

Mr Mark Mercer MSc - Recruitment and Development Coach

Mrs Deborah Mussell FCCA BA - School Accountant

Mrs Louise Notton-Brown Admissions Assistant

Mrs Caroline Payne - CET Level 4 Outdoor Education & Activities Administrator DET Level 5

Mr Stephen Rhodes FRSPH - Domestic Bursar

Mr Justin Spanswick  BSc PGCE NPQH - Executive Head

Mrs Amy Townshend - HR Assistant

Mr Rashmin Vachheta - Finance and Purchasing Officer

Mr Malcolm Weier  IT Network Technician

Miss Kerry West  Payroll and Pensions Officer

 

Where Next?

Get In Touch

Ray Mill Road East, Maidenhead, Berkshire, SL6 8TE

Open Map
Contact