Skip to content ↓
Claires Court

Claires Court Maidenhead

from Nursery to Sixth Form

Staff List

The Claires Court staff lists are displayed below under the relevant divisions.

Administrative Principal - Hugh Wilding BA FRSA
Academic Principal - James Wilding BSc FRSA

Nursery 

Head

Head of Juniors & Nursery
Mrs Leanne Kirby
 BA QTS MA

Deputy Head in Charge of Junior Girls & Nursery Mr Jawad Laouira BA PGCE QTS

Nursery Team Manager Mrs Tara Ainsley Fd NNEB ADCE

Administrative and Support Staff

Mrs Emma Aquilina BA School Secretary
Mr Antonio Castiglione Maintenance Assistant
Mrs Dawn Hammonds-Gill Administrative Assistant
Mr Stewart Stevens Site Manager

NURSERY LEADERS and Assistants

Mrs Tara Ainsley Fd NNEB ADCE
Miss Amy Ashton-Scott BEd
Miss Stacey Bannister CertEd NVQ
Miss Samantha Carree NNEB
Mrs Nadine Boissaud-Cooke CACHE L3
Mrs Nicola Castiglione BA ISTD
Mrs Veronica Challis CertEd-CTC

 

Mrs Noelle Freeman NNEB
Miss Claire Green NNEB
Mrs Karen Irvine DPP PPA 
Mrs Christine Pemberton DPW
Miss Shannon Torroturro NVQ L2
Mrs Paula Williamson CACHE L2

Junior Boys 

Heads

Head of Juniors & Nursery Mrs Leanne Kirby BA QTS MA

Deputy Head Second in charge of Juniors Mrs Lindsay King BA QTS

Deputy Head in Charge of Junior Boys Mrs Chantal Hankin BSc QTS

Assistant Head Pastoral Miss Francesca Oakes BA PGCE MBACP

Administrative and Support Staff

Mrs Emma Aquilina BA School Secretary
Mr Steven Bushell Site Manager
Mrs Mary Bowen RN School Nurse
Mrs Dawn Hammonds-Gill Administrative Assistant
Mr David Turner Groundsman
Mrs Jane Webster RN School Nurse

Teaching Staff

Miss Sian Barrow MA BA PGCE QTS
Miss Poonam Bharj BA PGCE QTS
Miss Caroline Broadway BSc QTS PGCE
Mr Nicholas Butterfield BSc QTS
Mrs Amy Carter BA QTS
Mrs Wendy Davies Learning Support Assistant
Mr Shaun Dryden Sports Assistant
Mr Edward Everitt PGCE QTS
Mrs Emma Gingell Teaching Assistant
Mr Martyn Goddard PGCE
Mrs Rebecca Harrison BA QTS
Mrs Samantha Henry BA QTS
Mr Richard Hogg BA PGCE
Mr Christopher Hoy BA QTS
Mrs Emma MacDonald BSc QTS
Mrs Helen Metherell TESOL DipSpLD
Miss Harriet Odell Teaching Assistant
Miss Francesca Oakes BA PGCE
Mrs Sharon Payne NVQ L3 Learning Support Assistant



Mr Bradley Pennington L4 AET
Mrs Rachel Quirke BA
Mrs Hannah Rajput Teaching Assistant 
Mrs Emi Richardson BA QTS Learning Support Assistant
Mrs Charlotte Ring Teaching Assistant
Mrs Shona Ramsay Teaching Assistant
Mr Christopher Rowan BMus PGCE
Mrs Joanna Sanger BSc OCR Dip Level 5 SpLD   
Mrs Cynthia Stephens Teaching and Learning Assistant
Mrs Emma Stevenson BA
Miss Kate Stimpson BSc PGCE QTS
Mrs Sarah Sullivan BA QTS
Mr Callum Thompson CET L4
Mrs Nicola Vine BEd
Mr Spencer Voakes MEd Learning Support Assistant
Mr Michael Wells Swimming Instructor
Miss Jessica Wilding BSc QTS NPQML

 

Visiting Staff 

Mrs Veronica Challis CertEd CTC Violin
Mrs Deborah Fox BA QTS LRSM ABRSM Piano
Mrs Eileen Goford Chess
Mr Brian Greene Drums 
Mr Keith Hastings CT ABRSM Guitar
Mrs Heather Leech–Bendell BA Woodwind

Miss Lucy Morris Singing Instructor
Miss Amy Russell Street Dance Instructor
Miss Crissy Sanders Street Dance Instructor
Mr Jonathan Tuck Chess
Mr Michael Wells Swimming
Miss Lisa Whyte Fencing

Junior Girls 

Heads

Head of Juniors & Nursery Mrs Leanne Kirby BA QTS MA

Deputy Head Second in charge of Juniors Mrs Lindsay King BA QTS

Deputy Head in Charge of Junior Girls & Nursery Mr Jawad Laouira BA PGCE QTS BA PGCE QTS

Assistant Head Pastoral Miss Jade Dockerill BEd QTS

Administrative and Support Staff

Mr Antonio Castiglione Maintenance Assistant
Mrs Paula Copeman BA MA Librarian
Mrs Emma Aquilina BA School Secretary
Mrs Dawn Hammonds-Gill Administrative Assistant
Mrs Aneeta Rogers RN School Nurse
Mr Stewart Stevens Site Manager
Mrs Karen Taborelli BSc Library Assistant

Teaching STaff

Mrs Sophie Adams PGCE Teaching Assistant
Mrs Charmian Dawsen Pre-School Care
Mrs Jessica Cooper PGCE
Mrs Sarah Crowe BSc QTS
Miss Jade Dockerill BEd QTS
Mrs Bridie Gravett BA PCGE QTS SENCo
Mr Daniel Gravett BSc GTP QTS
Mr Shaun Grist QTS
Mrs Sarah Hammett-Bregger BSocSc CertEd
Miss Katie Hudson BSc PGCE 
Mrs Suzanne James BA PGCE
Miss Daniella Lilley NVQ L3 HLTA
Mrs Sarah Knight BA Teaching Assistant
Mrs Cheryl Lawrence Teaching Assistant

 

Mrs Julie Lyons Swimming Instructor
Mrs Roselyn McKee BA MSc QTS HLTA
Miss Annabel Pearce Teaching Assistant
Miss Emily Pridham PGCE QTS
Miss Rebecca Sadler BA PGCE QTS
Mr Alan Sibley CertEd DipPE
Mrs Gabrielle St John Teaching Assistant
Mrs Emma Stevenson BA
Mrs Nicola Strachan BA HLTA
Mrs Hannah Tewari BA QTS
Mrs Jacqueline Young NVQ L3 Teaching Assistant
Mrs Ruth Young BA CertEd Sports Instructor
Miss Amy Walters Teaching Assistant

Visiting Staff

Mrs Freyja Barter BA Voice 
Mrs Veronica Challis CertEd-CTC Violin
Mr James Davis DipDrumtech Percussion
Mrs Veronica Foster Flute, Voice
Miss Christina Sanders Street Dance Instructor

 

Mr Lindsay Higgs BA Classical Guitar
Mr David Jones LTCL Brass
Mrs Heather Leech-Bendell BA Woodwind
Mr Gary Sculpher Guitar
Mrs Joanna Woolliscroft BEd Piano, Cello

Senior Girls 

Heads

Head of Senior Girls Mr Steven Richards BA PGCE QTS

Deputy Head Pastoral and Second in charge Senior Girls Mrs Victoria Ruddick BSc PGCE

Deputy Head Academic Senior Girls Mrs Alexandra O'Clee MA (Cantab)

Deputy Head Curriculum Senior Girls Mrs Louise Thomas BSc PGCE

Deputy Head in charge of Physical Education Senior Girls Miss Joanne Cox BA QTS

Administrative and Support Staff

Mrs Pauline Carr BEd QTS Exams Manager
Mr Antonio Castiglione Maintenance Assistant
Mrs Paula Copeman BA MA Librarian
Mrs Melanie Doe Administrative Assistant
Mrs Kerry Duff DipHE BSc RN School Nurse
Mrs Melanie Knott Administrative Assistant
Mrs Helen Phipps School Secretary
Mr Stewart Stevens Site Manager
Mrs Karen Taborelli BSc Library Assistant
Mrs Miranda Whetton CertM

Teaching STaff

Mrs Sarah Austin-Smith BA PGCE QTS CELTA L5
Ms Kateryna Balynets Teaching and Learning Assistant
Mrs Katharina Barker BA MEd QTS
Mrs Rachel Barnes BSc PGCE
Miss Victoria Barrett BA 
Mrs Karla Beck Teaching and Learning Assistant
Mr Chris Bennett NVQ DET L5
Mrs Lara Bennett BSc QTS
Mrs Rebecca Brownlie BA QTS
Ms Camilla Bullough LLB BA PGCE QTS
Mrs Ann Burdett BSc PGCE
Ms Samantha Carson Strength & Conditioning Coach
Ms Sam Chalk TEFL
Mrs Michele Coghlan BSc QTS
Ms Mandy Davis BA QTS
Mrs Rina Dharsi BA PGCE QTS
Mrs Marie Ericson BSc GTP QTS
Miss Annabel Foster BA Dip Trans PGCE
Miss Georgina Gales BSc
Mr Daniel Gravett BSc GTP QTS
Mrs Miriam Harris Intervention Coordinator
Mrs Jessica Heywood-Smith BSc
Mrs Susan Honiball BPrimEd DET L5
Mr Gary Hope BSc QTS MA

 

Mr George Hudson BSc PCGE
Miss Katie Hudson BSc PGCE
Mrs Kerry Irons BA PGCE QTS
Mr Jack Jesseman Lead Senior Girls Rowing Coach and Boatman
Mr Stephen Larkin CCF School Staff Instructor
Miss Fiona McWilliam BA PGCE
Mrs Susan Mizon Teaching and Learning Assistant 
Miss Sobia Mohgul Learning Support 
Mrs Caroline Oakley BA PGCE CertSpLD SENCo
Mrs Alexandra O'Clee MA (Cantab)
Miss Chelsea Reeves BSc Sports Instructor
Mr Paul Robson BSc DTLLS
Mrs Victoria Ruddick BSc PGCE
Mr Alan Sibley CertEd DipPE
Mr Roger Small BA PGCE QTS
Ms Catherine Tyne BSc QTS
Mrs Marina Uria Fernandez QTS
Miss Eva Urzaiz Lerin MA PGCE
Mr Joel Wareing MA PGDE QTLS
Miss Louise Wax Rowing Coach
Mr Luke Wespieser BA QTS
Mrs Virginia Wilding BA - Learning Support
Mrs Helen Williams BSc PGCE
Mrs Ruth Young BA CertEd Sports Instructor

Visiting Staff

Mrs Freyja Barter BA Voice 
Mrs Veronica Challis CertEd-CTC Violin
Mrs Maria D'amaro Netball Coach
Mr James Davis DipDrumtech Percussion
Mrs Veronica Foster Flute, Voice
Mrs Jean Garrett PGTC ARCM Piano

 

Mr Lindsay Higgs BA Classical Guitar
Mr David Jones LTCL Brass
Mrs Heather Leech-Bendell BA Woodwind
Mr Gary Sculpher Guitar
Mr John Watts B.Mus Brass

Senior Boys 

Heads

Head Mr James Wilding BSc FRSA

Deputy Head Academic Dr Karen Loughran BA PhD QTS

Deputy Head Pastoral Mr Huw Buckle QTLS DipM MCIM MA(Ed)

Deputy Head Curriculum Senior Girls Mrs Louise Thomas BSc PGCE

Deputy Head Inclusion Mrs Wendy Keaney  BSc MA(Ed) PGCE QTS PGCert SENCO PGCert Dyslexia & Literacy ATS

Deputy Head in charge of Physical Education Mr Mark Turner BEd

Administrative and Support Staff

Mrs Nicola Bose BA RN School Nurse
Mrs Pauline Carr BEd QTS Exams Manager
Mr Andrew Carr Maintenance Technician
Mr Terry Davison Maintenance Assistant
Mrs Amy Hewitt BSc School Secretary 
Mrs Cherie Levi RN Lead School Nurse
Mr Michael O'Reilly Site Manager
Mr Trevor Payne Workshop Technician
Mr Marc Piggott Maintenance Supervisor
Mrs Mary Tarr Receptionist

Teaching Staff and Instructors

Ms Frances Ackland-Snow BA MBACP
Mr Thomas Aggar BSc MSc QTLS
Mrs Jo Andrews BA PGCE QTS
Mrs Emilie Ashley BSc QTS
Mr Richard Beck DET L5
Mrs Annette Bentz-Denton BA PGCE QTS
Mr Russell Bolton Trainee Teacher
Mr André Boulton BA QTS
Mr Philip Bowen MCollP BSc 
Mr Robert Bowen DET L5
Mrs Caroline Butterfield BA PGCE QTS
Mrs Gina Carey Dip L5 PgCert L7
Mr Simon Carter BEd QTS
Mrs Celine Chandelier PGCE QTS QTLS
Mrs Alison Cheetham BSc PGCE QTS
Mrs Laura Cousins BA PGCE
Mrs Anna Cox Teaching and Learning Assistant
Mr Simon Cripps QTLS DET
Mrs Rupa Davies BA PGCE 
Dr Sarah Dunstan BSc PhD
Mrs Julie Freak Laboratory Technician
Miss Georgina Gales BSc
Mrs Jennifer Ging BA QTS
Mrs Helen Gowers BA PGCE QTS
Mr James Hammerton BSc PGCE QTS
Mrs Susan Honiball BPrimEd DET L5
Mr James Hotchin Rowing Coach
Mr Michael Hudson MA (Cantab) QTS
Mr Samuel Isaacs-Johnson CET L4 DET5 Outdoor Education Instructor
Mr Jack Jesseman Lead Senior Girls Rowing Coach and Boatman
Mrs Julie Jones Teaching and Learning Assistant 
Mrs Zeba Jones Teaching and Learning Assistant
Mr Stephen Larkin CCF School Staff Instructor
Mr Geoffrey Lewis-Lloyd Sailing Instructor
Mr Matthew Long GAP Rowing Coach
Mrs Joscelin Lothian MEng PGCE QTS DG
Dr Karen Loughran BA PhD QTS



Ms Lydia Lowry BSc
Mrs Suzanne Marshall Rowing Assistant
Mr Gareth Miller BA QTS HND
Miss Sadia Mirza BSc PGCE QTS
Mr Sam Mulholland BA PGCE
Mr Christopher Nash Sailing Instructor
Mrs Catherine Newton Teaching and Learning Assistant
Mr Jamie Odell BSc DET L5 QTLS
Mrs Magda Olivier HED BA
Mrs Caroline Payne CET DET L5 QTLS
Mr Angel Perez Peraita BA PGCE
Mrs Nalina Pitt BA PGCE
Mr Alasdair Poulter-Dunford MA LLB PGCE GTCS
Mr John Rayer BSc PGCE Rowing Instructor
Mr Alex Richardson Head of Rowing 
Mr Adrian Roach BA PGCE
Mr Paul Robson BSc DTLLS
Mrs Julia Sameja Teaching and Learning Assistant
Miss Mingma Sherpa BSc QTS
Mr Alan Sibley CertEd DipPE
Miss Suzanne Skehill Outdoor Education Instructor
Miss Karen Smailes Sailing
Miss Sophie Stockton Outdoor Education Instructor
Dr Alan Stoneman BSc PhD
Miss Julie Teasdale BSc DET L5
Mr Paul Thompson BEd QTS
Mr Edward Thorne BA QTLS
Ms Catherine Tookey BA PGCE QTS MA
Mrs Diana Wadsworth BA PGCE QTS
Mr Joel Wareing MA PGDE QTLS
Miss Louise Wax Rowing Coach
Mrs Gemma Webb MChem QTS
Mrs Nancy White Teaching and Learning Assistant
Mr Nicholas Wolstencroft BA PGCE QTS
Mr James Wragg Outdoor Education Instructor
Mr Steven Young BSc PGCE QTS

Visiting Staff

Mr Jonathan Brooks BA Pian Keyboard
Mr James Davis Dip DrumTech Percussion
Ms Sally De Frates LTCL Voice
Mr David Jones LTCL Brass
Mr Paul Harrison PGA Golf Professional

 

Mr Lindsay Higgs BA Classic Guitar
Mrs Yvette Higgs - BA Music
Mrs Heather Leech-Bendell BA Woodwind
Mr Andrew Wright HND Electric Guitar

Sixth Form 

Heads

Head of Sixth Form Mrs Stephanie Rogers BEd CertHE AdvDipEx&HS

Deputy Head of Sixth Form Mr Gary Hope MA BSc QTS

Assistant Head Pastoral Mr Edward Hawkins BSc PGCE MA

Assistant Head Academic for Sixth Form Mrs Rosaria Lamagna-Richardson BA QTS

Administrative and Support Staff

Mr Antonio Castiglione Maintenance Assistant
Mrs Paula Copeman BA MA Librarian
Mrs Kim Hall BSc Sixth Form Office Manager 
Mrs Helen Phipps School Secretary
Mr Stewart Stevens Site Manager
Mrs Karen Taborelli BSc Library Assistant
Mrs Lynda Wood Administrator

Teaching Staff

Ms Frances Ackland-Snow BA MBACP
Mrs Jo Andrews BA PGCE QTS
Mrs Emilie Ashley BSc QTS
Mrs Eleanor Astrup BA PGCE 
Mrs Sarah Austin-Smith BA PGCE QTS CELTA L5
Miss Victoria Barrett BA 
Ms Emily Bell BA PGCE QTS
Mrs Annette Bentz-Denton BA PGCE QTS
Mr André Boulton BA QTS
Mr Philip Bowen MCollP BSc
Mr Huw Buckle QTLS DipM MCIM MA(Ed)
Ms Camilla Bullough LLB BA PGCE
Mrs Ann Burdett BSc PGCE
Mrs Caroline Butterfield BA PGCE
Mr Simon Carter BEd QTS
Miss Joanne Cox BA QTS
Mrs Lucinda Edwards Teaching and Learning Assistant
Mr James Hammerton BSc PGCE
Mr Edward Hawkins BSc PGCE MA
Mr Gary Hope BSc QTS MA
Mr Michael Hudson MA (Cantab) QTS
Mrs Laura Jakes BA PGCE QTS
Mr Thomas Jost Sport Engagement and Excellence Lead

 

Mrs Wendy Keaney BSc PGCE PGCert
Mrs Rosaria Lamagna-Richardson BA QTS
Mr Stephen Larkin CCF School Staff Instructor
Dr Karen Loughran BA PhD QTS
Miss Fiona McWilliam BA PGCE
Mr Gareth Miller BA QTS
Mr Sam Mulholland BA PGCE
Mrs Magda Olivier HED BA
Mrs Alexandra O'Clee MA (Cantab) PGCE
Mr Alasdair Poulter-Dunford MA LLB PGCE GTCS
Mrs Victoria Ruddick BSc PGCE
Mr Alan Sibley CertEd DipPE
Mr Roger Small BA PGCE
Mrs Louise Thomas BSc PGCE
Mr Paul Thompson BEd QTS BA
Mr Mark Turner BEd
Miss Eva Urzaiz Lerin MA PGCE
Mrs Marina Uria Fernandez QTS
Mr Joel Wareing MA PGDE QTLS
Mr Luke Wespieser BA QTS
Mrs Helen Williams BSc PGCE
Mrs Jane Wimshurst BA
Mr Steven Young PGCE QTS

Visiting Staff

Mrs Veronica Challis CertEd-CTC Violin
Mr James Davis DipDrumtech Percussion
Mrs Veronica Foster Flute Voice

 

Mr David Jones LTCL Brass
Mrs Heather Leech-Bendell BA Woodwind
Mr Gary Sculpher Guitar

Across DIVISIONS 

Mr John Carr BSc Data Manager

Mrs Anneliese Brackin BA Assistant Marketing Manager

Mrs Catherine Corrigan BSc (Hons) Head of Marketing 

Mrs Sally Harrison Holiday Club Administrative Manager

Mr Paul Hartnett IT Network Manager

Mrs Stephanie Johnstone MICB Finance Officer 

Mrs Heidi Leigh Registrar

Mrs Michelle Mercer Assoc. CIPD Head of HR

Mr Mark Mercer MSc Manager of Recruitment and Development Coaching

Mrs Hayley Morrissey Trips and Transport Officer

Mrs Sudha Musaloj Finance and Purchasing Officer

Mrs Deborah Mussell FCCA BA Head of Finance 

Mrs Louise Notton-Brown Admissions Assistant

Mrs Caroline Payne CET L4 Outdoor Education & Activities Administrator DET L5

Mrs Amy Townshend HR Administrative Assistant

Mr Rashmin Vachheta BA MA Senior Finance Officer

Mrs Joanne Wareing Holiday Club Administrative Assistant

Mr Malcolm Weier IT Network Technician

Miss Kerry West Senior Finance Officer

 

Latest News

  • Fantastic GCSE Success

    Claires Court students and staff were celebrating a fantasti...

    Read more
  • Where Next?

    Get In Touch

    1 College Avenue, Maidenhead, Berkshire, SL6 6AW

    Open Map
    Contact